Diş İmplant

Diş sağlığı konusunda günümüz teknik çalışmaları sonucu birçok yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin tamamı hastanın yaşam kalitesinin mümkün olan en üst seviyeye ulaşabilmesi için tıp dünyasının çabası ile teknolojinin birleşiminin ürünüdür. Son dönemlerin en çok uygulanan tedavilerinde birisi olan implant uygulaması hastanın üst düzey rahatlığı ve sağlığı için mükemmel bir uygulamadır. Bu uygulama ağzında hiç bir dişi olmayan insanlara bile yapılabilecek tekniktir. Boş olan dişin köküne titanyum ana maddeli vidalar yerleştirilerek yapılan uygulamada hastaya yapay bir diş kökü yapılmış olmaktadır. Bu yapay diş kökü iki veya üç ay zarfında çene kemiğine uyum sağlayarak üzerine istenilen her türlü protez uygulamasına hazır hale gelmektedir.

Hasta açısında bu uygulamanın en avantajlı yanı implantın uzun yıllar kullanılabilir olmasıdır. Hasta ve doktor tercihane bağlı olarak implant uygulaması lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılmaktadır. Hasta bu uygulamada acı veya ağrı hissetmemektedir. Uygulama sonrası ağrı veya acı hissedilmesi durumunda diş hekimi tarafından belirlenen ağrı kesici kullanımı sağlanmaktadır. Diş implant uygulamasında hastalarda üst yaş sınırlaması olmaması sevindiricidir. Hastanın gelişimini tamamlamış olması yeterlidir. Hasta yelpazesi geniş bir uygulama olması da bu tedavinin kendisini sürekli yenilemesinde önemli bir etkendir.

Diş hekimleri son otuz yılda implant uygulanan hastaları takip ettiklerinde hastaların yaşam kalitesine oldukça katkı sağladığı gözlemlenmiştir. Protezler hastalar için hem psikolojik hem de işlevsel hizmet vermektedir. Hasta yaşamına sağladığı olumlu katkı protezin başarısını da belirlemektedir. Hastanın ana dişinin kalitesine en yakın olan bu uygulama hastanın göstereceği özen ve düzenli diş hekimi kontrolü ile uzun yıllar kullanılmaktadır. Çene yapısı kalın ve yüksek olan hastalara kolayca uygulanabilen bu tedavi yöntemi başarılı sonuçlar vermektedir. Çene yapısı gerekli kalınlıkta ve yükseklikte değilse bu defa diş hekimleri tarafından farklı uygulamalar ile çene yapısı uygun hale getirilmektedir.

Elbette tercih edilen insanın kendi dişlerinin sağlıklı bir şekilde ağzında kalması en güzeldir. Fakat bunun mümkün olmadığı durumlarda tıbbın bu şekilde çözümler ile hasta hyatının kalitesini yükseltmesi oldukça güzel bir gelişmedir.

Kaynak: http://www.implantdis.net


İmplant Dişler Hakkında Kapsamlı Bilgiler
 

© Copyright 2007 - 2016, All Rights Reserved

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez