İmplant Diş Markalarının Sahip Olmaması Gereken Özellikler

İmplant diş, herhangi bir sebeple kaybedilen dişlerin yerine, uygun ve sağlam malzemelerle uygulanan tedavide elde edilen yapay bir diş türüdür. Bu tedavide, kişilerin yaşamsal faaliyetleri yapay ve sağlam dişlerle gerçekleştirmek amaçlanırken, estetik ve doğal bir görünüm de elde edilmek istenir. Tedavinin başarıyla sonuçlanabilmesi için, diş hekiminin uyguladığı yöntemin doğru olması büyük önem taşırken, hastanın da tedavi süreci öncesi ve sonrasında bazı şeylere dikkat etmesi gerekir. Örneğin, hasta tedaviye başlamadan en az 15 gün önce zararlı alışkanlıklarına son verirse, tedavi sürecinde bu alışkanlıklara yer vermezse ve tedavi bittikten sonra yine bu zararlı alışkanlıkları en aza indirgerse, tedavi sonuçları gayet olumlu olacak ve implant dişlerin uzun ömürlü olması sağlanacaktır.

Tedavi uygulanırken sadece diş hekiminin ve hastanın etkileri bulunmamaktadır. Bu konuda diş implant markaları önemli bir paya sahiptir. Çünkü, diş implant markalarının kullandığı maddeler ve malzemeler implant dişlerin kalitesini belirleyici nitelikte olmaktadır.

Diş implant markalarının sahip olması gereken özellikler aşağıdaki gibidir;

- Yapay diş kökleri ve kaplamalarının başlangıç olarak, iyi bir laboratuvar ortamında test edilmeleri gerekmektedir. Bu testlerde öncelik kişilerin dokusuna, ağız yapısına ve sağlığına biyolojik etkilerinin olup olmadığı araştırılırken; sağlamlık ve dayanıklılık testlerinde dinamik ve mekanik etkiler karşılaştırılmalıdır.

- İmplant diş ölçülerinde deneyimli mühendislerin yer almasına müsaade edilmeli, deneyimsiz mühendislerin bu konuda eğitilmesi sağlanmalıdır.

- Üretimi yapılacak olan implant diş markaları patentli olmalıdır.

- İmplant diş vidalarının; alerji etki yaratmaması en büyük özelliklerden birisidir. Bunun dışında yüksek ısılara dayanıklı olması, korozyon, paslanma gibi kimyasal etkilere karşı direnç göstermesi, hatta hiç etkilenmemesi, kırılma, bükülme gibi dış etkenlere karşı da dayanıklı olması gerekmektedir. Bu özelliklere sahip olan titanyum kaplamalarının kullanılması özellikle tercih sebebi olmalıdır. Vidaların üzerine kaplanacak olan porselen ya da zirkonyum kaplamaların ise, kişinin ağız yapısına ve kullanımına kolaylık sağlaması gerekmektedir.

- Üretimi yapılmış olan vidaların ve protez dişlerin, esnek kullanım alanları ve kolay kullanım prosedürleri mevcut bilgiler arasında olmalıdır.

- Hastaya uygulanmış olan implant dişlerin iyileşme sürecine olumlu etkileri bulunmalıdır.

Kaynak: http://www.implantdis.net


İmplant Dişler Hakkında Kapsamlı Bilgiler
 

© Copyright 2007 - 2016, All Rights Reserved

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez