Diş İmplant Nedir?

Sağlığı insan yaşamı için en büyük hazinedir. Ancak insan elinde olmadan veya bilinçsiz davranışları sebebi ile sağlığını kaybedebilmektedir. Sağlık sektöründe yapılan tedaviler hem çok zahmetli, hem çok zaman alıcı, hem de çok maliyetlidir. Sağlık insana her anlamda pahalıya mal olan bir zenginliktir.

Günümüzde bilim ve teknoloji alanında yapılan çalışmalar sağlık sektöründe de yeni makine ve aletlerin gelişmesini sağlayarak sağlık da devrim yaratacak gelişmelere imkân vermektedir. İmplant uygulaması bu kolaylıklardan biridir. Diş implant nedir?

Diş implant uygulaması kısaca yapay diş köküdür. Ağızda yeri boş olan diş köküne titanyum denen madde içerikli bir vidanın yerleştirilmesi yapılmaktadır. Bu işlem için tabi ki öncelikle kökü olmayan tamamen yeri boş olan bir diş gereklidir. Bu boşluğa yerleştirilen titanyum vida iki üç ay gibi bir sürede çene kemiğine uyum sağlayarak yapay diş kökünü hazır hale getirmektedir. Bu yapay diş kökü hazır hale geldikten sonra üzerine arzu edilen her türlü kaplama yapılabilmektedir. Diş implantı uygulanırken çene kemiğinin bu işlem için gerekli olan kalınlık ve yüksekliğe sahip olması gerekmektedir. Şayet uygun değilse bir takım işlemler ile uygulamaya hazır hale getirilebilmektedir. Diş implant uygulaması hasta ve doktor kararına uygun olarak lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılan küçük bir cerrahi işlemdir.

Bu işlem ağrısızdır. İşlem sonrası hissedilebilecek ağrılar için doktor tarafından belirlenen ağrı kesiciler çözüm olmaktadır. İmplant uygulaması için kişinin kemik gelişiminin ve vücut gelişiminin tamamlanmış olması yeterlidir. Herhangi bir yaş sınırlaması mevcut değildir. Hasta uygulama sonrası ağız ve diş bakımına itina göstermeli üç ayda bir doktor kontrolüne düzenli olarak gitmelidir. Bu kurallara uyulması halinde implanttan uzun ömürlü fayda sağlanabilmektedir. İmplant dişi uygulaması diş tedavisinde uygulanan en uzun ömürlü ve sağlıklı olanıdır. Diş sağlığı diğer organlarımızın da sağlığını etkilediğinden oldukça önemlidir. Sindirim ve kalp gibi organlarımızın sağlığı için dişler çok önemlidir. Diş hekimlerinin sürekli olarak kendini geliştiren implant uygulaması son otuz yıl içinde oldukça olumlu geri dönüşler sağlamıştır.

Kaynak: http://www.implantdis.net


İmplant Dişler Hakkında Kapsamlı Bilgiler
 

© Copyright 2007 - 2016, All Rights Reserved

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez