Diş İmplant Zararları

İmplant ağızdaki eksik dişlerin yerine yerleştirilen yapılardır. Dünya geneline bakıldığında bu uygulamalarda %90 oranında başarı sağlandığı görülmektedir. İmplant uygulamalarında eksik dişlerin yerine konulan yapılar genellikle titanyumdur. Titanyum kullanılmasının sebebi ise titanyumun vücutta alerjik bir reaksiyon ya da yan etki göstermemesidir. Titanyum geçmişten günümüze mükemmel bir kemik uyumu sağladığından, İmplant üretimi için tercih edilen en önemli elementtir. Diş implantı çene kemiğiyle bütünleştirilerek, doğal dişlere en yakın olan yapıları oluştururlar. Diş implantının yapımında ticari amaç güdüldüğünde yan etkiler kaçınılmaz olmakta, hastanın ihtiyacından fazla implant uygulanması ve bunun sonucunda meydana gelen olumsuz etkiler buna bir örnektir. Yapılması gereken ise mümkün olduğu kadar az implantla tedavi sonucunda en iyi sonuca ulaşmak.

İmplant uygulamasında uygun teknik uygulandığı sürece yan etkilerin oluşması beklenmez. İmplant titanyum elementinden uygulandığından bunun doku ve kemik dostu olduğu bilinmelidir. Bu malzemenin de ticari kaygılardan dolayı sahtesi ve ucuzu kullanıldığı zaman yan etkileri kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle tedavide implant markası, diş hekimi seçimi büyük öneme sahiptir.

Peki diş implant zararları nelerdir?

Ağız içindeki bakterilerin neden olduğu zararlar: Hastanın diş eti çekilmesi gibi problemleri olursa, implantı kökleri açığa çıkabilir. Bu durumda bölgede bakterilerin birikmesi ve enfeksiyon gelişmesi mümkün olabilir. Bu nedenle implant kaybedilebilir.

Enfeksiyon ve iltihap kaynaklı zararlar: Bazen yapılan implant etrafında iltihap oluşmaktadır. Bu genellikle ağız sağlığına dikkat etmeyen sigara kullanan ve şeker hastalığı olan kişilerde görülmektedir.

İmplantı vücudun ret etmesi: Nadire’nde olsa bağışıklık siteminin implantı kabul etmediği de görülmektedir. Diş gıcırdatma sorunu ve titanyum alerjisi olan kişilerde görülebilir.

Sinirsel sorunların olması: İmplant yerleştirilmesi sırasında hastaya yapılan lokal anestezi sırasında bazı kişilerde sinirlerde yıpranma görülebilmektedir. Bu kişilerde diş etlerinde his kaybı ve ağrı oluşabilmektedir. Bu kişiler yemek yerken, konuşurken ve tıraş olurken oldukça zorlanırlar.

Sarı tırnak sendromu: İmplant uygulaması bazı kişilerde bu hastalığı meydana getirir. implantın sökülmesiyle bu hastalık engellenebilir.

İmplant dental tedaviler içinde oldukça yüksel bir oranda başarıyla uygulansa da, her işlem gibi dikkatsizlik ve ihmal durumunda sorunlara neden olabilir.

Kaynak: http://www.implantdis.net


İmplant Dişler Hakkında Kapsamlı Bilgiler
 

© Copyright 2007 - 2016, All Rights Reserved

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez