İmplant Diş Ameliyatı

İmplant diş protezi, diğer diş protezlerine göre daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü olmaktadır. Uzman doktorlar tarafından itina ile yapıldığı takdirde ömür boyu kullanabileceğiniz diş protezinin olabilir. İmplant diş protezi cerrahi bir müdahale ile yapılmaktadır. İmplant diş ameliyatı, belli aşamalar sonrasında yapılabilmektedir. Öncelikli olarak diş tedavisi görecek olan hasta, ilk aşama olan muayene aşamasından geçmelidir. Bu aşamada hasta öncelikli olarak ağız muayenesinden geçmektedir. Ağız içerisinden herhangi bir rahatsızlık olup olmadığı konusundan yapılacak tespitler ve tahliller neticesinde hastanın tedavisine devam edilir. Karşılaşılan herhangi bir rahatsızlık durumunda tedavi yöntemi belirlenerek uygulamaya geçilir. Bu sebeple implant tedavisi de belirlenen süreden daha uzun olmaktadır. Muayene aşamasını geçtikten sonra planlama aşaması ile hastanın diş ölçüleri alınır. Diş eti ve çene kemiğinin implant yapılmasına uygunluğu tespit edilir. Şeker hastaları veya implant yapılmasına mani olan hastalıklarda implant tedavisi uygulanmaz.

İkinci aşamada planlama yapılmaktadır. Diş ölçümleri tamamlandıktan sonra üçüncü aşama olan implantın cerrahi yolla yerleştirilmesine geçilir. Bu aşamada hastaya cerrahi bir müdahale yapılmaktadır. Diş ameliyatının yapılmasından önce hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır. Lokal anestezinin ardından, implant yerleştirilecek olan diş eti kesilir. Kesilen diş etinin sayesinde çene kemiğine ulaşılır. Daha önceden ölçümleri alınmış olan implantın titanyum vidası ölçülerinde yuva açılmaya başlanır. Yuva açılırken yavaşça ve kademeli olarak açılır. Açılan yuvaya titanyum vida monte edilir. Ardından diş eti dikilerek kapatılır. Kapatılan diş etinin iyileşmesi ve titanyum vidanın kemikleşmesi için hasta 3 ay süre ile bekletilir. 3 aylık sürenin ardından porselen veya zirkonyum diş monte edilir. Tedavi bittikten sonra sağlık bir diş sahibi olabilirsiniz. Doktorunuzun tavsiyelerine uyarak ağız ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz.

İmplant diş ameliyatı yapılması uygun olmayan hastalarda bulunmaktadır. Şeker hastaları, yüksek tansiyon hastaları ve kalp hastalıkları bulunan kişilerde genellikle implant tedavi uygulanmamaktadır. Bazı hastalıklara ise doktorlarının uygun görmesi şartı ile implant tedavisi uygulanabilir. Diğer diş protezlerine göre cerrahi bir müdahale sonu yerleştirildiğinden hastaların kan şekerine çok dikkat edilmelidir.

Kaynak: http://www.implantdis.net


İmplant Dişler Hakkında Kapsamlı Bilgiler
 

© Copyright 2007 - 2016, All Rights Reserved

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez